Tuzluca Barajı Ne Zaman Yapılacak?

Iğdır Ovası’nı hayata bağlayacak olan Tuzluca Barajı’nın ne zaman yapılacağına dair sorular sık sık sile getirilmektedir. Tuzluca barajının yapımı sonrasında bölgedeki su problemi büyük bir ölçüde son bulacak ve ova yeniden eskisi gibi yeşillenecektir.

Makalede Iğdır’ın kalkınma projelerinden birisi olan baraj yapma faaliyetleri üzerine sıkça sorulan Tuzluca Barajı ne zaman yapılacak sorusuna değinilecektir. Öncelikle bu barajın niçin yapılacağını kestirmek gerekir. Bu barajın yapılmasının ardından bölgedeki halkın tarımsal sulama sorunlarının önlenmesi sağlandığı gibi Yeşil Iğdır projesi kapsamında sulanan ağaçların yeşillenerek ilin coğrafyasını yeşile bezemesi amacı taşımaktadır.

tuzluca barajı ne zaman yapılacak

İşte bu amaçla gerek Orman Ve Su İşleri Bakanlığı gerekse Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü yürüttüğü ortak çalışmalarla bölgenin hem yeşillendirilmesine hem de hidroelektrik potansiyelli bir barajın yapılarak bölgede tarımsal alandaki sulama ihtiyacının bu kaynakla karşılanmasına hem de sanayi alanındaki suyla elektrik veriminin sağlanmasına yönelik olduğunu vurgulamışlardır.

Ayrıca ne zaman yapılacağı yönündeki soruları da kayıtsız bırakmayarak ihalenin bu yıl içerisinde mutlaka alınacağını belirterek ihalenin mevcut firmadan bir an önce alınmasının ardından gerekli tüm çalışmaların ivedilikle yapılarak bölgede Tuzluca Barajı yapma faaliyetlerinin başlanacağını belirtmişlerdir. Ayrıca ihalenin son aşamalarına gelinerek bölge projesiyle raporların ihale başkanlarıyla görüşüldüğünün de altı çizilmiştir.

İhalenin sonuçlanmasından sonra yüklenici firma hemen iş başına geçerek baraj yapımını hızlı bir şekilde bitirmeye çalışacaktır. Büyük bir ihtimalle 2-3 yıl sonra baraj işler hale gelecek durumda olacaktır.