Toptan Giyim Sektörü Nasıl Gelişir?

 Toptan Üretim ve Toptan Giyim Sektörü

Toptan giyim sektörü toptan üretim mantığına dayalı bir sektördür. Toptan üretimde üretilen ürünlerin özellikleri üreticinin seçimine kalmıştır.

 Toptan Giyim Sektöründeki Bazı Olumsuzluklar 

Toptan giyim sektörü ile ilgili değinilecek olumsuzluklardan biri, ham madde seçiminde üreticinin maliyet tasarrufu amaçlı seçimleridir. Bu maksatla seçimler çoğu zaman gereken kalitede olamamakta, bu ise üretimi yapan hangi marka-hangi firma olursa olsun genelde kumaş kalitesinde kendini belli etmektedir.

Üretimin toptan oluşu sebebiyle özgünlük kısıtlanmaktadır çoğu zaman. Çoğu firma belli kalıplarda üretim yapmaktadır. Çocuk giyiminde kullanılan aynı renkler, desenler, genç kız giyiminde kullanılan kalıpların daima ince oluşu, büyük beden üretimlerde çeşitlilik azlığı ve yine büyük beden giyiminde tüketiciye sunulan tek tip imkanlar, seri üretimde çoğunlukla eleştirilen taraflardır.

 Toptan Giyim Sektörü Nasıl Gelişir?Toptan Giyim Sektörü Nasıl Gelişir? 

Toptan giyim sektöründe, ürünü alacak ve/veya kullanacak kişilere ürüne yeni bir özellik katma veya tamamen değiştirme hakkı tanınmamaktadır. Bu sebeple üretim aşamasında yapılacak temel değişim ve gelişimler, direkt olarak sektörü iyileştirecektir.

Bu amaçla atılabilecek ilk adım ham madde (giyim sektörü için kumaş) seçimidir. Gündelik kıyafetlerden şık gece kıyafetlerine – takım elbiselere kadar üretilecek her şeyde kullanılan kumaş ve materyal kalitesinin arttırılması şarttır. Bu artan kalite, müşteri memnuniyeti, satış fazlalığı ve hatta açıkça bir kar olarak geri dönüş yapacaktır.

Toptan Giyim Sektöründe karşılaşılan bir diğer sorun olan tek tip üretime çare olarak ise ilk akla gelebilecek çözüm stilist seçimidir. Çalışılacak stilistin, piyasanın nabzını tutması fakat aynı zamanda risk alabilen ve yenilikçi bir bakış açısında olması önemlidir. Tek tip üretim yapmaya alışmış, insanların değişen giyim anlayışlarına uzak bir stilistin bu alana yardımı olamayacağı gibi zararı dokunacaktır.