Namaz Nasıl Kılınır Videolu Anlatım Yazısı

Namaz günün belirli vakitlerinde İslam’ın beş şartı arasında yer alan tüm İslam ülkelerinde kuran-ı kerim ayetlerinde insanları temizleme aracı olarak geçen Allah’ı anarak etkili bir şekilde yaratıcıya olan teslimiyeti gösterme onun buyruğunu yerine getirmeye yarayan ibadettir. Namaz saatleri her şehirde ülkede güneşin doğuşu ve batışı farklı olması nedeniyle şehirler arası dakika farklarıyla ve ülkeler arası oldukça saat dilimi farklı gösteren namaz günde beş vakittir. Bu vakitler sabah öğle ikindi akşam ve yatsı namaz saatleridir. Öncelikle iki rekat sabah namazın sünnetini kılmak için ‘niyet ettim bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya denir.

Sonra hemen eller yukarıya doğru kaldırılıp ‘Allahu Ekber ‘diye tekbir getirilir ve eller bağlanarak sübhaneke duası okunur. Hemen arkasından Euzü besmele çekilip fatiha süresi okunur ve ‘Allahu ekber’ diyerek rükuya gidilir. Üç kere ‘sübhaneke rabbiyel-azim’ denir. Sonra ‘Semiallahülimen hamideh’ denilerek ayağa kalkmalısınız. Ayakta iken allahümme rabbena ve lekelhamd dedikten sonra ‘Allahu ekber’ diyerek secdeye varılır. Ve üç defa ‘sübhane rabbiyel ala’ denir. Ardından ‘Allahu ekber’ denilerek ayağa kalkılır. Birinci rekatta olduğu gibi yapılmaktadır. Sadece ayağı kalkıldığında fatiha suresi ve kurandan bir sure okunulur. Rukuya eğildiğinizde oturduğunuz zaman ‘ettehiyyatü allahumme salli ve barik rabbena duaları okunur .’Esselamu aleyküm ve rahmetullah ‘diye selam verilir.

İki rekat sabah namazının sünnetini bitirmiş oluruz ve ayağı kalkarak tekrar bugünkü sabah namazının iki rekat farzını kılmaya diye niyet edilip sabah namazının iki rekat farzını kılabilirsiniz. Öğle namazı dört sünnet dört farz ve iki son sünnet olarak kılınmaktadır. Aynı şekilde kılınır. İkinci rekatlarda oturulup ettehiyyatü okunup kalkılmalıdır. ve niyet ederken öğle namazına denmelidir. İkindi namazı ise dört rekat farz ve dört rekat sünnetten oluşmaktadır.

Uyguladığımız kılınma şekliyle devam edilmelidir. Yatsı namazı ise dört sünnet dört farz iki son sünnet ve üç vitir namazı şeklindedir. Vitir namazının son ayağı kalkılışında fark olarak tekrar tedbir getirilir ve eller bağlanarak Kevser suresi okunmalıdır. Dilerseniz daha ayrıntılı bir şekilde namaz nasıl kılınır videolu anlatım ile daha detaylı görsel bir şekilde nasıl kılınması gerektiğini görebilirsiniz.