Morton Nurama

Alansal olarak yüklendiği ağırlık kapasitesi ayakta farklılık içermektedir. Buna karşın olarak bağzı kısımlarda şişme, ağrı görülmektedir. Aynı zamanda sürekli aynı bölgede algılanan sorunu anlatmaktayız.

Bunlardan birisi olarak adlandırdığımız morton nuramadır. Ayak başparmağında tümseklik, kavis oluşumunda yükseklik, ayak tabanında düzlük hastalığı olarak gibi türlü hastalıkların bütünü Morton rahatsızlığını oluşturan etkenlerdir. Yürüyüş sırasında yüksek derecede ayakkabıda rahat olmama durumu, sık sık ayak parmağında uyuşmuşluk hissi, krep ile sancı oluşumu farklı rahatsızlık duyulan durumlar içerisindedir. Sinir sıkışmaları günlük yaşamın her anında görülebilir.

Teşhis konulması amacı ile kontrastlı çekilmiş MR filmi çekilmesi uygun görülür.

Morton NuramaMorton Nurama Semptomları Nelerdir?

Ayağın taban kısmında ve parmak kısmında ortaya çıkan yakıcı ağrı hissiyatı en çok bilinen özelliklerden birisidir.

Uyuşukluk ve kramp olabilme ihtimali çok yüksektir.

Ayakta sinir sıkışması da görülür.

Koşucularda diğer hastalardan daha fazla görülen bu hastalık aynı sürede topuğu yüksek ayakkabı kullananlarda görülme seviyesi koşucular gibi diğer hastalara nazaran daha yüksektir. Küçük kalıp ile dar ayakkabılar ayakta basınç oranını % elli artırır.

Morton Nurama Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

İlk başta uygulanan tedavi yöntemi hastalık ilerlemediği sürece genellikle cerrahi bir tedavi yöntemi değildir. Ayakkabı seçim ve kullanımına oldukça fazla dikkat edilmesi gerekir. Basma kusuru bulunan hastalarda kesinlikle tabanlık kullanımı, ağrı kesici ve yangı giderici ilaç kullanılması, germe hareketleri rahatsızlık görülen durumun giderilmesinde yardımı dokunur.

Bundan ayrı olarak önemle dikkatli bir şekilde seçilmiş hastalarda kullanılacak olan STEROİD ENJEKSİYON da yangılarında azalmasında önemli rol oynayabilir. Ancak enjeksiyon az bir süre rahatlatır ve işe yarar. Bu enjeksiyon haftada iki kez yapılmalıdır. Eğer hastalık seviyesi ilerlemişse cerrahi yönteme başvurulur. Cerrahi işlemden sonra hastanın durumuna göre iyileşme süreci uzayabilir.