Hilal Bulutsusu Nasıl Gözlemlenebilir?

Bulutsu

Kızgın gaz ve tozlardan oluşan bir gök varlığıdır. Uzayda yavaş hareketlerle kendi etrafında döner. Bir diğer adı da nebülözdür.

Hilal Bulutsusu

15 Aralık 1792’de Wilhelm Herschel tarafından keşfedilmiştir. Herschel, Robert Smith’in A Complete System of Optics (Optiklerin tam bir dizgesi) kitabını inceledikten sonra astronomiye merak sarmıştır. 1774’te ilk teleskobu yapmıştır. 1781 yılında da yaptığı teleskopla Uranüs gezegenini keşfetmiştir.

Hilal Bulutsusu yaklaşık 5000 ışık yılı uzaklıkta bulunur. Kuğu Takımyıldızına dâhil olan bir salma bulutsusudur. NGC 6888 katalog numarasına sahiptir.

Hilal Bulutsusunun tam merkezinde büyük kütleli ve parlak bir yıldız bulunmaktadır. Bu yıldızın oluşturduğu güçlü rüzgârlar sayesinde Hilal Bulutsusu şişer. Bu şişme 25 ışık yılı genişliğindedir. Şişme sonucunda Hilal Bulutsusu kozmik bir balona benzer. Bu güçlü rüzgârlar yıldızın saçtığı bir maddeden dolayı meydana gelir. Rüzgârlar saniyede 2000-3000 km hızla yol alır. Yıldızın oluşturduğu rüzgârlar sonucu bulutsuyu oluşturan gazlar yıldızdan dışarıya doğru hareket eder.

Walf Rayet olarak adlandırılan bu yıldız çok büyük bir kütleye sahiptir. Güneş’in kütlesine her 10 bin yılda bir madde püskürtür. Püskürttüğü bu maddeler çok güçlü bir yıldız rüzgârını meydana getirmektedir. Bu yıldızın yakıt miktarı oldukça fazladır ama yakıtını çok hızlı tüketmektedir. Yakıtını hızla azalttığı için de ömrü tükenmektedir. Bu yıldızın sönmesi bir üstnova patlaması ile gerçekleşecektir.

Hilal Bulutsusu Nasıl Gözlenir?

Aşırı karanlık bölgelerde küçük teleskoplarla görmek mümkündür. İyi bir gözlem için 8 inç (20 cm) çaplı teleskoplar önerilmektedir. Görülmesi kolay olmayan bir hedeftir. Çünkü dünyadan tam 4700 ışık yılı uzaklıktadır. Kuğu Takımyıldızlarını gözlemlemek için en iyi zaman yaz aylarıdır. Hilal Bulutsusu da Kuğu Takımyıldızına dâhil olduğu için en iyi gözlem zamanları yaz aylarıdır.