Hangi Yaş Grubu Kişisel Gelişime Daha Yatkındır ?

Her yaş grubu belli oranlarda kişisel gelişime yakındır çünkü gelişim belli bir periyotta değil yaşam boyudur. Doğumdan önce başlar ölümle biter. Fakat hangi yaş grubu kişisel gelişime daha yatkındır? diye sorarsak en güzel yaş aralığı 12-21 arasıdır. Çünkü bu yaş grubu öğrenmeye en açık yaş grubudur. Bu yaş grubunun özelliklerinden biraz bahsedecek olursak; bu yaş grubu öğrenmeye ve yeniliklere açıktır, canlıdır, hoşgörülüdür, yeni bir fikri sorgulayıp alır.

Hangi Yaş Grubu Kişisel Gelişime Daha Yatkındır ? Bu yaş grubu eğitimin ilk evresini geçip orta ve sonraki evrelere ulaştığı için meraklıdır. Kendini ve çevresini anlamlandırmaya çalışır. Zaten 21 yaşından sonra kendini anlamlandırdığı için daha temel olguların üzerinden gider. Fakat bu yaşa kadar kendi kişiliğini bulmak için kişisel gelişimine çok önem verir. Bu gelişim sürecindeki kişiler araştırmaya çok meyillidirler. Bu yaş grubu ne zaman yeni bir şey duyarsa direk sorgulamaya başlar. Böylece kendilerini geliştirirler.

Bu yaş grubunu ergenler oluşturduğu için ( 12-15 erken ergenlik, 15-18 orta ergenlik, 18-21 geç ergenlik) bu yaş grubu çok meraklıdır. Merakı olmayan çevresini gözlemlemeyen insan kendini geliştiremez. Bu insanlar merak ettikten sonra kitaplara, ansiklopedilere, internet sitelerine ve bu tarz bütün bilgi kaynaklarına dört koldan sarılırlar.

Bu yaş grubun bir başka önemli özelliği de sürekli büyüklerine soru sormalarıdır. Tavsiyeye kapalı gibi gözükse de bu yaş grubu kişisel gelişimle ilgili her tavsiyeyi cani gönülden dinlerler. Bu yaş grubu aynı zamanda kendi akran gruplarıyla da sürekli bilgi alışverişi halindedir. Eğer ki akran gruplarında popüler ya da saygıdeğer kişileri görürlerse muhakkak onlar gibi olmaya çalışacaklardır. Doğru kişileri rol model alırlarsa kendi kişisel gelişimleri adına çok büyük yol kat ederler.

Sonuç olarak çocukta olsak yaşlıda olsak yaşam boyu gelişim vardır ama en büyük kişisel gelişim merak edip sorgulayan ergen yaş grubu aralığındadır.