Zeyilname Nasıl Düzenlenir?

Zeyilname nasıl düzenlenir? Sorusuna cevap verebilmek için önce zeyilnamelerin ne olduğu ve hangi amaçla düzenlendiklerini bilmek gerekmektedir. Arapça bir kelime olan Zeyil “eklemek” anlamına gelmektedir.

zeyilname

Bu anlamdan hareket ile zeyilname sigorta poliçelerinde şartlar hususunda değişiklik yapılması icap eden durumlarda ek olarak düzenlenen belgelerdir. Sigorta poliçeleri üzerinde yapılan yanlışlıklar zeyilname ile düzeltilebileceği gibi sigorta primlerinin miktarının değiştirilmesi gibi bilgileri de içerirler. Zeyilnameler sadece poliçe üzerinde yapılan değişiklikleri kapsarlar. Yani kesinlikle poliçenin aslı niteliğinde değildirler.

Zeyilname hakkında bilinmesi gereken en önemli özellik sigorta poliçelerinin çift taraflı akitler olduğudur. Yani sigorta şirketi sizin izniniz olmadan kesinlikle zeyilname düzenleyerek şartları değiştiremez. Zeyilname düzenleneceği zaman önce sizin tarafınızdan sigorta şirketine primlerinizi veya ödeme koşularınızı değiştirmek istediğinize dair bir talep olmalıdır.

Böyle bir talebiniz olmasa bile adres değişikliği eğer bir araç sigortası ise aracınıza ait plaka değişikliği gibi durumlarda da zeyilname düzenlenmesini isteyebilirsiniz. Bunun dışında sigorta şirketi tarafından adınıza düzenlenen poliçede bir hata olduğu tespit edilirse zeyilname düzenlenmesi gerekebilir. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda sigorta şirketinizle birlikte şartları belirleyerek zeyilname düzenlenmesi mümkündür.