Yaban Mersinli Çörek Tarifi

İlk önce Tüm kuru malzememizi özellikle un, şeker, kabartma tozu, karbonat, tuz büyük bir kasenin içine koyunuz ve mikser blender yardımıyla güzelce karıştırınız. Daha sonrasında katı haldeki tereyağımızı parçalar halinde ufalayarak Yaban Mersinli Çörek Tarifibıçak ile keserek kuru malzemenin içine ilave ediniz ve hafifçe yumuşak şekilde yulaf ezmezi kıvamında oluncaya kadar iyice karıştırınız.

Farklı bir kabın içerisinde yumurta, ayran ve vanilyayı iyice karıştırınız Ardından daha sonra yıkadığımız yaban mersinleri ayrı yerde daha önceden hazırlamış olduğunuz kuru malzeme karışımının içine ilave ediniz ve malzemelerin birbirine iyice karıştırmalıyız isterseniz mikser blender ile ya da elle nazikçe karıştırın. Ardından hamurun ortasına çok dikkatlice bir çukur açarak daha önceden hazırlamış olduğunuz yumurta, ayran ve vanilya karışımını çukura dökünüz ve hamuru nazikçe karıştırınız.

Hazırlamış olduğumuz hamuru unlu olan tezgahın üzerine koyunuz. Daha sonra elinize bir miktar yağ dökerseniz yapmış olduğunuz hamur parçaları elinize yapışmayacaktır. Fakat diğer türlü oluşturduğunuz hamur parçalarını elinizle kesmek yerine kolay olması açısından ve görsellik bakımından bir adet su bardağının ağzıyla kesebilirsiniz. Kesmiş olduğunuz parçaların üzerine hazırladınız üst tabakadaki yumurtayı fırça ile sürünüz ve üzeri için şeker dökünüz. 200 santigrat derecemizi ayarlıyoruz ve 15-20 dakika süresince kurabiye kâğıtlarımızın üzerinde rahatlıkla pişirebilirsiniz.

Unutmayalım, bu yaptığımız tarifte yaban mersini yerine, arzu ederseniz güzel tat veren yeşil soğan ile beraber jambon ve peynir; üzerine isterseniz damak tadınıza göre şeker yerine tuz kullanabilirsiniz. Elma ve beyaz çikolata gibi malzeme ilave edebilirsiniz. İstekleriniz ve damak zevkinize göre servisiniz yapabilirsiniz.

 İçindeki Malzemeler

– 2 klasik su bardağı unYaban Mersinli Çörek Tarifi

– 1/4 düzey ölçüde çay kaşığı tuz

– 1/4 düzey ölçüde 1su bardağı şeker

– 1 adet klasik çay kaşığı kabartma tozu

– 1/4 düzey ölçüde çay kaşığı karbonat

– 2/3 düzey ölçüde su bardağı ayran

– 1/2 düzey ölçüde su bardağı tereyağı,

– 1/2 düzey ölçüde çay kaşığı vanilyaYaban Mersinli Çörek Tarifi

– 1/4 düzey ölçüde su bardağı taze yaban mersini

 Üzerine sürülmesi gereken Yumurta İçin

– 1 adet küçük yumurta

– 1 klasik yemek kaşığı süt

– 3 klasik yemek kaşığı şeker