Volkan Konak Kimdir?

Karadeniz müziği ile tanınan Volkan Konak büyük bir kitleyi kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Herkesin bildiği, dinlediği Volkan Konak kimdir, müzik kariyerine nasıl başladı gibi konuları da büyük merak uyandırmıştır.

Volkan Konak 1962 yılında Trabzon’da Maçka ilçesinin Yeşilyurt köyünde doğdu. Müzik ile olan ilgisi ise öğretmeninin teşviki ile başlamıştı. Önce İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girdi.

1989 yılında Volkan Konak müzik anlamında ilk adımını attı ve Suların Horon Yeri adından bir müzik albümü Volkan Konak Kimdir ?hazırladı. Yaşar Miraç, Nazım Hikmet, Sunay Akın gibi şairlerin eserlerini besteleyerek müzik tarzını da ortaya koymuş oldu. Aynı zamanda sanatçı yapmış olduğu müziğe etnik motifler de eklemiştir. Böylece kendine özgü bir müzik tarzını da yansıtmış oluyordu. Volkan Konak 1993 yılında ” Efulim ”, 1994 yılında ise” Gelir misin Benimle” albümlerini yaptı. Bu albümden sonra sanatçı askerlik nedeni ile belli bir süre müziğe ara vermek zorunda kaldı. Askerlik görevi tamamlandıktan sonra ise Volkan Konak, 1998 yılında Kuzey Müzik Prodüksiyon şirketini kurdu. Akabinde ise Pedaliza adlı albümünü müzikseverlerin karşısına sundu. Volkan Konak 1993 yılından beri farklı derneklerden ve vakıflardan ödüllere layık görülmüştür.

Volkan Konak sadece sesi ile değil, besteci ve şiirsel yönü ile de ön plana çıkmıştır. Sanatçı konserlerinde kendi şiirlerinin yanı sıra, farklı şairlerin de şiirlerini okuyor. Esprili hikâyeleri, farklı ses tonu ve müziği ile izleyenlerin daima büyük beğenisini toplamıştır. Volkan Konak iki yıl boyunca Çernobil araştırması yapmıştır ve belgelendirmiştir. Babasını ve birçok yakınını kanserden dolayı kaybeden sanatçı, bu acısını her zaman dile getirmiştir. Sözlerini ablası Nuran Bahçekapılı ‘nın yazmış olduğu ve sanatçının söylediği ”Cerrahpaşa ” eseri de babası için beslemiştir. Uzun zamandır Karadeniz bölgesinde kanser vakaların artmasına dikkat çekmek için uğraşan, Volkan Konak aynı zamanda bölgeye Kanser Araştırma Hastanesi kurulması içinde büyük uğraş vermektedir.

” Mimoza ” adlı albümünü 2009 yılında sevenleri ile buluşturan Volkan Konak, ilk klibini de ” Göklerde Kartal Gibiydim ” şarkısına çekmiştir. ”Mimoza çiçeği” ve ” Yarim Yarim ” parçalarına da klip çeken sanatçı bu çalışmaları ile de büyük ilgi gördü. 2012 yılında ise ”Lifor ” adlı albümü çıkardı. En son albümü ise 2015 yılında ” Manolya ” olmuştur. Volkan Konak aynı zamanda ” Kuzeyin oğlu ” adlı televizyon programı da yaptı.