Tuza Gömülmüş Levrek

Öncelikle balıklar temizlenmeli ve bol su ile yıkanmalıdır. Temizlenen balıkların içine tuz, defne yaprağı ve karabiber koyulmalıdır. Balıkların içini kapatıp tuzu hazırlamaya başlanır. İsteğe göre tuz, defne yaprağı ve çok az kimyon ile de marine edilebilir.

 Tuzu Hazırlamak İçin:

3 paket tuza 4 adet yumurta akını ilave edip tuz kar kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Karıştırdığımız halde yoğun olmuyorsa biraz daha tuz eklemeliyTuza Gömülmüş Levrek iz ki yumurtanın akı tuzları iyi tutabilsin.

Levreği Fırına Hazırlama:

Hazırlandığımız tuz ve yumurta karışımının bir kısmını fırın tepsisine seriyoruz. Karışımı serdikten sonra temizlenmiş ve marine edilmiş taze levrekleri tepsiye yerleştiriyoruz. Levreği fırın tepsisine yerleştirdikten sonra tuz ve yumurta akı karışımını levreğin üstüne kapatabilecek vaziyette örtüyoruz. Balığın açıkta kalmamasına özen göstermeliyiz, çünkü eğer balığın üstünü tuzla tam kapatamazsak balığın bir tarafı yanar bir tarafı pişer.

Pişirme İşlemi:

Önceden ısıtılmış 200 derece fırında levreği pişiriyoruz. Pişme işlemi bir kaç saat alabilmektedir. İsterseniz oturduğunuz semte fırın ocağı varsa orada pişirmeniz balığa lezzet açısından daha faydalı olacaktır. Eğer fırın ocağı yoksa evdeki fırında güzel sonuçlar vermektedir.

Balığı Tuzdan Ayıklama Ve Servis Etme:

Yumurta akı yapıştırıcı durumunda olduğu için piştikten sonra tuz tabakası çok sert hale gelecektir. Siz balığı daha Tuza Gömülmüş Levrekgüzel servis edebilmek için daha dikkatli bir şekilde balığı tuzdan ayıklamalısınız. Bu işlemi kalın bir bıçak vasıtasıyla tuzu kırarak çıkarmalısınız. Tuz tabakasını tepsiden çıkardıktan sonra balığı tuzdan silkip servise uygun hale getirin.

Servis Şekilleri

Pişen balıkları güzel bir servis tabağına aldıktan sonra servis tabağının yanına ince dilimlenmiş limonlar ve maydanoz ile süslenir. Çünkü balıkla birlikte sevilen iki sebze limon ve maydanozdur. İsterseniz balığın etrafına birkaç parça garnitür ve roka ile servis edebilirsiniz.