Türkiye Hangi Dallarda Milli Takımlar Olimpiyatlara Gönderilir?

Türkiye Hangi Dallarda Milli Takımlar Olimpiyatlara Gönderilir?

Olimpiyat Oyunları dünya çapında 4 senede bir yapılan spor organizasyonudur. İlk çıktığı zaman Eski Yunan’da oynanan oyunlar Fransız soylusu tarafından 19.yüzyıl içerisinde daha ileri seviyelere getirilmiştir. Günümüzde 200’den fazla ülkenin temsil ettiği sporcuların​ katıldığı dünyanın en geniş kapsamlı spor etkinliğidir. Yaz ve kış olimpiyatları olmak üzere ikiye ayrılır.

 Yaz Olimpiyatları

Adından da anlaşılacağı gibi yaz aylarında Uluslararası düzeyde 4 yılda bir düzenlenen spor organizasyonudur.

 Kış Olimpiyatları

Yaz olimpiyatları gibi 4 yılda bir düzenlenir. Yaz olimpiyatlarının başarısından dolayı kış olimpiyatları yapılmıştır. Buz üzerinde yapılmaya uygun sporları içerir.

 Olimpiyat Sembolleri

Neredeyse herkesin bildiği olimpiyat sembolü iç içe geçmiş farklı renklerdeki haklardır. Beş tane halkanın iç içe Türkiye Hangi Dallarda Milli Takımlar Olimpiyatlara Gönderilir?geçmesinden oluşur. Beş halka 5 kıtayı temsil eder. Kıtalar arasında Asya, Avrupa, Amerika, Avustralya ve Afrika bulunmaktadır. 1912 Yaz Olimpiyatları ilk defa 5 kıtanın katıldığı olimpiyat olmuştur. Olimpiyatlar başlamadan olimpiyat ateşi yakılır ve olimpiyat kapanana kadar yanar. Olimpiyat meşalesi Yunanistan’ın Olimpos dağında mercek yardımıyla güneş ışığına tutularak yakılır. Yanan meşale olimpiyatların düzenleneceği yere bölge bölge taşınır. Olimpiyat maskotu, olimpiyatlara ev sahipliği yapan ülkenin kültürünü yansıtır. Daha çok bir hayvan ya da insan figürü olur.

 Olimpik Takım Sporları

Olimpiyatlarda toplam dokuz tane takım sporu bulunmaktadır. Bunların yedisi yaz olimpiyatlarında, ikisi ise kış olimpiyatlarında bulunmaktadır. Yaz olimpiyatları Futbol, Basketbol, Ragbi Birliği, Sutopu, Çim hokeyi, Hentbol ve Voleybol’dur. Kış sporları ise Buz hokeyi ve Körling’dir.

 Olimpiyat Oyunlarında Türkiye

1914 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi kurulmuş ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi kabul etmiştir. Türkiye hangi dallarda milli takımlar olimpiyatlara gönderilir? Türkiye son yapılan olimpiyat organizasyonunda takım sporu olarak sadece basketbol takımıyla katılmıştır. 2012 yılında Türkiye Kadın Milli Basketbol Takımı ve Türkiye Milli Voleybol Takımı ilk kez olimpiyatlara katılmıştır. Kış oyunlarında ise Türkiye takım olarak henüz katılmamıştır.

Türkiye Hangi Dallarda Milli Takımlar Olimpiyatlara Gönderilir?” konusunda Bir Fikir

  1. aşaşğı yukarı her dalda gönderiyor diye biliyorum yaz ve kış olimpiyatlarını sıkça takip ederim

Yorumlar Kapalı