Türk Edebiyatının Kişisel Gelişim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Geçmişten bu güne Türk Edebiyatı, sanat değeri yüksek eserlerin çoğunluğu kabul görerek evrilmeye devam etmiştir. Ülkemizde en çok satılan kitaplar arasında Roman tarzında eserler bulunmaktadır. Ve ayrıca en çok yazılan kitaplar arasında da Roman birinci sırada yer almaktadır.

Kişisel Gelişim Neden Tercih Edilmiyor?Türk Edebiyatının Kişisel Gelişim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Günümüzde popüler kültürün başlıca getirilerinden biri de, fantastik ya da aşk konulu yazılmış eserlerin daha çok tercih ediliyor olmasıdır. Ülkemizde en çok satan kitaplar arasındaki çoğunluk, daima aşk romanlarından olmuştur. Kişisel gelişim uzmanlarınca yazılmış eserlerin pek fazla tercih edilmiyor olmasının başlıca sebepleri ise, bu kitapların sürükleyici bir dilde değil, bilgi veren didaktik bir anlatımla yazılıyor olmasıdır. Türk edebiyatında sanat değeri yüksek eserlerin daha bilindik ve daha çoğunlukta olması nedeniyle, kişisel gelişim alanındaki okuma oranları düşük seyir etmektedir. Türk edebiyatında alışıla gelmişlik, didaktik metinlerden daha çok, sanat değeri yüksek eserleri içermektedir.

 Türk Edebiyatının Kişisel Gelişim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Tüm bunlara dayanarak Türk edebiyatının kişisel gelişim üzerindeki etkileri nelerdir? sorusunun cevapları şu şekilde sıralanabilir;

Kişisel gelişim alanında yazılmış çok az eser bulunması, kişisel gelişimi olumsuz etkilemektedir.

Türk edebiyatı ve Türk edebiyatçıları, bu alanda pek fazla faaliyet göstermemektedir. İnsanlarımız tarafından da okunmuyor olması, bu alanda ilginin az olmasını pekiştiren sebepler arasındaki yerini edinmiştir. Övünerek andığımız dünyaca ünlü şairlerimiz ve dünyaca ünlü roman yazarlarımız vardır. Nitekim dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanlarımız ve bu uzmanların yazdığı dünyaca ünlü eserler neredeyse bulunmamaktadır. Kişisel gelişim alanındaki olumsuz etkiler, Türk edebiyatının drama ve aşk gibi alışılagelmiş konularda revaçta olan eserleri, insanlarımızın da en çok bu konulardaki eserleri okuma alışkanlığı edinmiş olmasını sağlamıştır. Kişisel gelişim alanında daha çok faaliyet gösterilmeli ve kişisel gelişimin Türk edebiyatındaki yeri genişletilmelidir.