Teknoloji Ve Bilgisayar Sektörü

Bilgisayarlar, teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok gelişmiştir. Diz üstü bilgisayarlar, dokunmatik tabletler ve telefonlar, bilgisayar özellikli olarak üretilmeye başlanmıştır. Bunlara ek olarak üretilen yazıcılar ise, başka bir teknolojik gelişmedir. Yazıcıların gelişimi de oldukça etkileyicidir. Honeywell yazıcılar, teknolojik gelişime örnek olarak gösterilebilir.

Bilgisayar Çalışmalarının Kâğıda Dökülmesi

Daktilodan esinlenerek yapılan ilk yazıcılar, nokta vuruşludur. Mürekkep şeridine nokta vuruş yapabilen yazıcılar, oldukça hızlı yazı yaza biliyordu. Ancak, yazılar nokta vuruşlu idi. Yani kaliteden yoksundu. Mürekkebin püskürtülmesi ile yazan, kartuşlu yazıcılar, yazıları ve resimleri istediğiniz şekilde çıkartabiliyordu. Honeywell PC42T yazıcıları, yeni nesil yazıcılardandır.

203 Dpi baskı kalitesi ile oldukça beğenildi. 2,5 kg ağırlık, 64 MB flash ve 64 MB SD ram, dakikada 10 cm2 baskı özelliği ile Honeywell PC 42T, çalışmalarınızı kâğıda istediğiniz gibi dökmektedir. Ribonlu ve ribonsuz yazma tekniğine sahip Honeywell PC 42 T, usb, seri ve ethernet bağlantılıdır.

Lazerjet yazıcıları da yeni nesildir ve dış etkenlere dayanıklıdır. Ofis ve ev tipi yazıcılar, çok çıktı için uygun değildir. Ancak Baskı sektöründeki yazıcılar, fotokopi makinaları ile aile olmuşlardır. Bilgisayara direkt bağlanan bu fotokopi makinaları, aynı zamanda yazıcı görevi de görmektedirler. 3D yazıcılar ise, devrim niteliğindedir. Bilgisayardaki tasarımları ve grafikleri, elle tutulur bir şekilde çıkaran bu yazıcılar, yedek parça sektöründe rahatlıkla kullanılabilir.

Yazıcılar Gün Geçtikçe Gelişiyor

Yazıcılar, nokta vuruşlu, püskürtmeli ve lazerjet olarak gelişmiştir. Hala gelişmeye devam eden bu sektör, günümüz şartlarında oldukça kullanışlı ürünlerdir. Kartuşlu ve tonerli yazıcılar, kartuşları ve tonerleri zamanla bitmektedir. Kartuşlar sıvı mürekkeple, tonerler ise toz mürekkeple doldurulmaktadır. Bu şekilde, toner ve kartuş dolum sektörü oluşmuştur. Fotokopi sektörü, matbaa sektörü ve bunlara benzeyen sektörler, günümüz şartlarında, seri basım yapabilen sektörlerdir. Bunların kullandıkları yazıcılar, seri üretim yapabilmektedir. Yazıcılar, numune için kullanılırken, seri basan cihazlar, ise çok gelişmiş yazıcılar ve fotokopi makinalarıdır.

Yazıcılarla yazı işleri yapılırken, fotoğraf işleri de yapılabilmektedir. Eğitim alanında yapılan bütün çalışmalar, yazıcılar aracılığı ile çıktısı alınabilmektedir. Bu nedenle, eğitime katkısı büyüktür. 3D yazıcılar, eğitim alanında da kullanılmaktadır. Bilgisayarda yapılan grafikler, elle tutulur hale getirilince, seminer ve ödevlerde numune olarak kullanılmaktadır.

Kullanıldıkları Yerler

Yazıcılar, ofisleri ve eğitim sektörünün vazgeçilmez cihazlarıdır. Devlet ve özel sektörün bütün vezneleri, hızlı yazıcılar sayesinde, hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Evlerde, fabrikalar ve daha birçok yerde yazıcılar bulunmaktadır. Kısa zamanda temiz bir yazı yazmak için yazıcılar tercih edilmektedir. Hatalı yazıldığında, yenisi ise bir tuşla yazılabilmektedir. Hatalar, bilgisayar ortamında çok kolay bir şekilde düzeltilmekte ve anında yenisi yazıcıdan çıkarılabilmektedir.

            Kullanışlılık bakımından oldukça pratik olan bilgisayar ve yazıcılar, aynı zamanda fotoğraf sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle pozlu fotoğraf makinalarının kalkması ile birlikte, çekilen fotoğraflar, yazıcılardan fotoğraf kâğıtlarına rahat bir şekilde çıkarılabilmektedir.