Şeker Neden Yapılır?

Şeker neden yapılır? Şekeri bitkilerden elde ederiz ve biz insanlar için çok önemli bir besin maddesidir. Laktoz maltoz glikoz fruktoz. Ancak en bilineni ve bizim en çok tükettiğimiz şeker türü sakkarozdur. Sakkaroz diğer adıyla sükroz şeker kamışından ya da pancardan elde edilir. Şekerler bir karbonhidrattır ve kalori bakımından çok zengindir.

seker-neden-yapilir

Şeker pancarından şeker elde etmek için hasat zamanında yani sonbahar ve kış aylarında şeker pancarları toplanır. Şeker pancarı işlenmeden önce çok iyi yıkanmalı tüm kirlerden arındırılmalı ve temizlenmelidir.

Ardından pancar kesme makinelerinde kesilir. Küçük parçalar oluşur ve makineler bu küçük parçalardan şerbet oluşturur. Daha sonra şerbet koyulaştırılır ve arındırılır. Koyu şerbet kristalleştirilir ve şeker dışı maddeler bulunan bir ürün elde edilir buna da “lapa” denilir.

Daha sonra bir sürü işlemden geçirilir ve şeker haline gelir. Bir de şeker kamışından şeker yapımı vardır. Şeker kamışı fabrikada silindirler arasından geçirilerek suyu sıkılır. Elde edilen su içindeki yabancı maddelerden arındırılır. Daha sonra bu su şerbet haline gelir ve daha bir sürü işlemden geçerek toz şeker haline gelir. Küp şekerde toz şeker taneciklerinin bir araya gelmesiyle yapılır ve bunun için özel makineler vardır.