Okullarda Verilen Eğitim ve Yapılan Yanlışlar

Okullarda Ailelere Oyun Ve Oyuncak Seçimi Konusunda Bilgilendirme Yapılıyor Mu?

Hepimiz öğrencilik hayatımızda verilen eğitimlerle alakalı sorunlar yaşamışızdır. Öğrenciliğimiz boyunca sadece derslerle alakalı değil, genel olarak öğretmenin her konuda öğrenciye bir eğitim vermesi gerekmektedir. Özellikle ana sınıfı ve ilkokul düzeyinde eğitim veren kurumlar bu konuda daha dikkatli olmalılar. Bu yaşlardaki çocukların hayatı öğrenmesi ve ileriye yönelik kafasında oluşacak bir düşünce bütün hayatını etkilemektedir. Özellikle 3-9 yaş arası çocuklar için oyunlar ve oyuncaklar çocuklar için çok önemli. Aileler ve öğretmenler bu konuda çocuğu yönlendirmekle ilgilenmeli ve doğru oyuncak seçimine yardımcı olmalıdır. Peki okullarda ailelere oyun ve oyuncak seçimi konusunda bilgilendirme yapılıyor mu?

Bu sorunun cevabı tabii ki birçok kişiden duyulacak cevap ”hayır” olur. 3-9 yaş aralığındaki bir çocuğun eline silah, kılıç veya saldırgan oyuncaklar verilirse, çocuğun kafasında ”saldırgan olmak iyi bir şey” olgusu oluşabilir. Bu sorumluluk tabii ki oyuncak ile de bitmiyor. 1990’lı yıllara döndüğümüz zaman sokaklarda top oynayan, saklambaç oynayan birçok çocuk görebilirdik. Bu oyunlar çocuklara zihinsel ve bedensel beceriler kazandırırdı. Şimdi ise genelde görülen; çocukların elinde tablet, telefon, bilgisayar. Aileler çocuklarının yaramazlık yapmasındansa tabletlerde oyun açarak çocuklarını dizginlemek peşinde oldu.

 Ne Yapılmalı?

Her şeyden öte gelişim çağındaki çocukların zihinsel, bedensel becerilerini geliştirmeleri adına birçok etkinlik yapılmalı ve çocuğun yaratıcılığı ortaya çıkarılmalıdır. Öğretmenlerin, ailelere bu konularda destek olması gerekmektedir. Okul yönetimlerinin yönlendirmeleri ile ailelerin bilinçlendirilmesi ve çocuklara daha çok eğitimsel, geliştirici oyunların oynatılması gerekmektedir. Eski dönemlerde büyüyen çocukların oynadığı oyunlar öğretilmeli ve çocukların yatıp uyuyan, bütün gün miskin bir şekilde gezen nesilden kurtulması gerekmektedir. Bunun yapılabilmesi için de, önce okul yönetimleri ve öğretmenlerin, son olarak da ailelerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir.