İnternet Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır ?

İnternet kullanımının oldukça yüksek olduğu bu zamanda, internet gereksinimi büyük bir çoğunluk için, temel ihtiyaç haline gelmiş durumdadır. Peki, bu kadar yaygın olarak kullanılan internet ne zaman ortaya çıkmıştır?

 İnternetin Geçmişi

İnternetin ortaya çıkışı, bilgisayarların geliştiği zamana denk gelmektedir. Bu zaman 1950’lerin sonuna kadar dayanır.İnternet Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır ? Bu tarihlerde paket ağlarının ilk tasarımları şekillenmiştir. 1960’ların başında, İnternet Protokolü’nü kullanan ilk ağ ARPANET, ağ çalışmalarından birisi olmuştur. ARPANET adlı bu proje, Amerika Savunma Bakanlığı’nın desteğiyle bazı Amerikan Üniversiteleri tarafından başlatılmıştır. Bu proje, 1970 de hayata geçebilmiştir. 1970’ler internet fikrinin hızla gelişmeye başladığı yıllar olmuştur. Yine bu yıllarda, elektronik postanın ortaya çıkışının ardından İngiltere Kraliçesi, ilk e-mailini göndermiş ve internet fikri oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır. Ancak, internette patlamanın yaşandığı asıl dönem ise, 1990’lar olmuştur. 1990’larda internet sitelerinin sayısı artmış, çeşitli programlar, banka ve alışveriş merkezlerinin sanal şubeleri, ilk internet radyosu, ilk internet üzeri reklamlar, ilk hackerlerin yakalanışı ve ilk yazılım mücadeleleri gibi birçok gelişme ve durumların patlama gösterdiği dönemdir 1990’lar. Peki, internetin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde kimler öncülük etmiştir?

 İnternetin Ortaya Çıkmasında Öncülük Eden Kişiler

Öncelikle bilinmeli ki internetin icadında tek bir kişi rol oynamamıştır. İlk internet fikrini ortaya atan kişi Leonard İnternet Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır ?Kleinrock olarak kabul edilir. J.C.R. Licklider ise, galaktik anlamda ağ fikrini ortaya atan kişi olmuştur. Robert Taylor’da bu fikre katkı sağlamıştır. Bu ağ kavramı fikri daha sonra ARPANET olarak ortaya çıkmıştır. Şimdiki anlamıyla internetin ilk bulunuşu 1960’ların sonlarına doğru, Elmer Shapiro’nun çalışmaları sayesinde olmuştur. 1969 yılında Kaliforniya Üniversitesi’nin, genel halkı internet konusunda bilgilendirmesinden sonra, Leonard Kleinrock ilk internet ekipmanlarını ortaya koymuştur.

 Türkiye’de İnternet Tarihi

Tüm bunların ardından Türkiye’de internet kullanımının nasıl başlayıp geliştiğini merak edenler olmaktadır. Ülkemizde ilk internet kullanımı ODTÜ’de 1993 yılında başlamıştır. Bu yılın ardından Ege, Bilkent ve Boğaziçi gibi üniversitelere de yayılmıştır. 1999 yılına gelindiğinde ise, TTNET isimli yeni bir ağ altyapısı oluşturulmuş ve bu sayede 2000’li yıllardan itibaren birçok kişi internet ulaşımına kavuşmuşlardır.

İnternet Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır ?” konusunda Bir Fikir

  1. bence bu soru Türkiye’ye ne zaman ne şekilde erişim sağlanmıştır olarak sorulmalıydı çünkü Türk milleti olarak internet adsl internet ülkemize giriş yaptığından beri ilerleme kat etti

Yorumlar Kapalı