İnşaat Malzemeleri Nelerdir ?

İnşaat malzemeleri, inşaatın türüne göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak gazbeton, kum, çakıl, mıcır, yağlı kireç harcı, fayans ve seramik yapıştırıcı, demir, çimento, betopan olarak sıralanabilir.

Gazbeton

Gaz Betonİçerisinde bulunan gözenekler sayesinde ilave ısı yalıtım malzemesine gerek duyulmadan yalıtım sağlayabilir. Hafif ve depreme dayanıklıdır. Yangına dirençlidir. Kum ile çimento veya kuvarsit, su ve kirecin karıştırılması ile elde edilir. Yüksek ısı yalıtımı sağlaması gaz betonun tercih edilme nedenlerindendir. Gazbeton kullanılan yapılar yazın serin, kışın ise sıcak olur. Gazbeton hafiftir ve bu nedenle yapıyı hafifleterek deprem emniyetini arttırır. Ayrıca gazbeton oldukça sağlamdır. Ses yalıtımı sağlar.

Kum, Çakıl & Mıcır

Çoğunlukla kuvars tanelerinden oluşmaktadır. Doğada saflık derecesi yüksek yataklar halinde bulunur. Camın SiO2 kaynağıdır.

 

 Yağlı Kireç Harcı
Yağlı Kireç Harcı

Yağlı Kireç Harcı

200 litre suya 7 torba toz kalker kireci eklenerek hazırlanır. Bu karışım 1 metreküp kum ve buna karşılık 100 litre su ilave edilerek karıştırılır. Bu şekilde 2 saat bekletilir. Yağlı kireç harcı rutubetten korunmalıdır ve 10 torbadan fazla üst üste istiflenmemelidir.

Fayans ve Seramik Yapıştırıcı
Fayans ve Seramik Yapıştırıcı

 Fayans ve Seramik Yapıştırıcı

Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılan fayans ve seramiğin duvarlara ve yerde şap ve sıva uygulanmış yüzeye yapıştırılmasında kullanılır. Özel çimentolar ve polimer katkılar içerir.

 

DemirDemir

Demir inşaat sektörünün bel kemiğidir. Betonarme, beton ile çeliğin birlikte kullanıldığı kompozit bir maddedir. Bu malzemede basınç gerilmesine beton tarafından karşı konurken, çelik demir çubuklar ise çekme gerilmelerini karşılar.

 

ÇimentoÇimento

Çimento kalker, alçı taşı ve kilden oluşan hidrolik bağlayıcıdır. Çimentonun fonksiyonunu yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır.

Betopan Betopan

Çimento ve ağacın fonksiyonlarını içerisinde barındıran, farklı yapı fonksiyonları için kullanılabilen inşaat levhasıdır. Ayrıca betopan sağlığa zararlı bir madde içermemektedir. Ses ve ısı yalıtımı sağlar.