Göktaşının Zararları Nelerdir?

Gök taşları diğer ismiyle meteor taşları, insanlık tarihi boyunca merak edilmiş, sürekli örselenmiş ve hatta bu taşlar birçok batıl inanca yol açarak tanrılarla veya bazı dinlerle ilişkilendirilmişlerdir.

 Gök Taşları Nedir Ve Etkileri Nelerdir?

Gök taşları dünyadan ve diğer gezegenlerden milyonlarca kilometre uzakta, uzayın boşluğunda atmosfer de serbest olarak hareket eden kayaçlardır. Bu kaya türlerinden bazıları devasa tür de büyüktür. Dünyaya veya diğer gezegenleri çarpması halinde büyük felaketleri beraberinde getirir. Örneğin büyük göktaşlarının Tsunami gibi felaketlere yol açtığı bilinmektedir. Bu da demektir ki büyük mal ve can kaybıdır. Türkiye’ye de değişik zamanlarda gök taşları düşmüştür. Ancak bunlar çok fazla maddi zarara yol açmamakla birlikte can kaybı da yaşanmamıştır. Bunun sebebi Türkiye’ye ulaşan gök taşları çok küçük çaptadır.

Gök taşlarının küçül olarak ter yüzüne ulaşmasının bilinen bir nedeni de atmosferdeki sürtünmeye dayanamayarak parçalanmasıdır meteorların. Yani uzay boşluğunda çok büyük kütleler halindeyken meteor taşları yeryüzüne ulaşıncaya kadar atmosferdeki sürtünmeden kaynaklı ısıya dayanamayarak toz parçacıklar haline gelmekte ve birçoğu da daha dünyaya ulaşamadan toz olmaktadır. Dünyaya ulaşmayı başaran gök taşları ise genellikle 1 – 5 kilo arasında değişmekte ve daha büyük parçalarda bulunduğu bilinmektedir.

Gök taşlarından korunmak ya da önlem almak mümkün müdür? Bu aslında pek de mümkün değildir. Nereye ne zaman düşeceği, boyutunun ne olacağı vb. sorular belli olmadığı için kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Bilinen çok büyük parçalar düşer ise can ve mal kaybı ile sonuçlanacak olmasıdır.

Özetle, göktaşının zararları nelerdir? sorusuna cevap insanların yaşamlarını tehdit etmesi, maddi hasarlara ve derin oyuklara yol açabileceği gerçeğini söylemek yanlış olmaz.