Demir Nasıl Elde Edilir?

Otomotiv sanayiinden inşaat sektörüne, yediden yetmişe pek çok alanda faydalanılan demir, kullanıma hazır hale gelmeden evvel oldukça yoğun bir süreçten geçirilmektedir. Demir olarak kullandığımız ürünü elde etmek için kaydedilen aşama oldukça yoğundur. Peki, hayatın içinde her alanda kullanılan demir nasıl elde edilir? öncesindeki aşamalar nelerdir? Kısaca bir göz atalım.

demir nasıl elde edilir

Öncelikle bilinmelidir ki demir kimyasal bir elementtir ve yerin altından çıkarılır. Dünyada varolan metaller içerisinde en büyük yerin sahibi olan demir, demir cevherinden elde edilir. Ve demir bilinen halini alması için demir cevherindeki heterojen yapının ayrıştırılıp homojen hale gelmesi sağlanır. Karbon manasında oldukça zengin bir içeriğe sahip olan demir, daha kullanışlı ve sağlam olan çeliğe dönüştürülerek çeşitli sanayi kollarında veya alanlarda insanların kullanımına sunulur.

Yerin merkezindeki çekirdekte kristallerinin olduğu düşünülen demir, demir cevherindeki heterojen yapıdan ayrıştırılarak saf bir metal halinde çıkartılır ve yoğun bir işlenme döneminin ardından farklı kollarda kullanılmak üzere insanların hizmetine sunulur.