Danakil Çöküntüsü Hakkında

Danakil çöküntüsü, Afrika’da Etiyopya’nın kuzeyinde yer alan Afar bölgesinde bulunmaktadır. Zalim bir yer olarak bahsedilen Danakil için bu yorumların yapılmasının sebebi, sıcaklıkların inanılmaz yüksek olması ve buradaki yer oluşumlarının çok doğal görünmemesidir. Bölgenin jeolojik anlamda çok hareketli oluşu nedeniyle dünyanın birçok yerine göre çok acımasız bir görüntüye sahiptir.

 Cehennem Gibi

“Lucy” adı verilen ilk insansı fosilin bulunduğu yer Dana kil çöküntüsüdür. Bu fosilin 3 milyon yıllık olduğu söylenmektedir. Bölge çok tuzludur. DanaKil Çöküntüsü Hakkında yerel halkın anlattığı efsane, milyonlarca yıl önce burada zengin kralların yaşadığı ve zenginlik nedeniyle bölgenin tembelleştiği, Tanrının da yerel halktan intikam almak için bu bölgedeki altınların hepsini tuza çevirdiği yönünde.

Dünyanın en sıcak, kavurucu kumlarının burada olması, yoğun bir sülfür kokusu, sürekli patlayan volkanları, hava sıcaklığının çok yüksek olması nedeniyle buraya “cehennem gibi” denilmesi çok doğal olsa gerek.

dana-kil-cokuntusu-hakkinda

Yerel Halk

Afar bölgesi yerel halkı burayı evleri gibi görüyor. İnsanlar buralardan çıkardıkları tuzla geçiniyorlar. Tuzları şehir ve kasabalara deve kervanı yoluyla göndererek para kazanıyorlar. Kişi başı günlük en fazla 10 dolar gelir elde ediyorlar. Fakat bölgeye gelen yabancılardan dolayı pek hoşnut değiller.

DanaKil’e Gideceklere Tavsiyeler

Danakil ’de havuza benzetebileceğimiz su birikintileri çok asidik. Bundan dolayı asla ama asla suya girilmesi önerilmiyor, temas bile etmeniz istenmiyor. Erta Ale volkanına yaklaşırken bile kıyafetleriniz erimeye başlayabilir. Bölgeye gitmek isteyenler mutlaka bir seyahat acentesi yardımı almalıdır.

Çünkü bölgede yabancılara pek hoş davranıldığı söylenemez. Etiyopya askeri desteği ile bölgeye ulaşmanız size fayda sağlayacaktır. Dana kil çöküntüsü hakkında acente ile görüşmeniz ve güvence altına alınmanız size fayda sağlayacaktır. Yüksek bir ihtimalle hava yolu tercih edileceği için, bölgeye yakın Mekele hava limanı kullanılmaktadır.