Çimento Nasıl Üretilir?

Çimento inşaat yapı malzemesidir. İnşaatlarda kullanılan betonlarda kullanılır. Beton malzemelerini bağlayıcı işleviyle çok önemli bir malzemedir. Peki çimento nasıl üretilir? Çimentonun yapısında kil ve kalker bulunur. Kil oranı yüzde 20 kalker oranı yüzde 80’dir. Bu oranda bir karışım bulan bir çimento ocağı doğal çimento bulmuş demektir. Bu çimentoya tabii çimento da denilir. Bu karışımın elemanları olan kalker ve kil ayrı yerlerden getirilip karıştırılarak elde edilen çimentoya ise yapay çimento denilmektedir.

çimento nasıl üretilir

Çimento hazırlamak üzere kurulmuş büyük fırınlar vardır. 200 metre uzunluk ve 8 metre genişliğinde bu fırınlarda çimento oluşturmak için hazırlanmış hamurlar pişirilmektedir. Bu fırınlar ateşe dayanıklıdır maddelerden yapılmaktadır. Isıtmasında ise gaz kömür veya fuel-oil kullanılmaktadır. Bu hamurlar kireç taşı ve karışım malzemeleri su katılıp karıştırılarak elde edilir.

Kil ve kalker karışım az miktarlarda alçı taşı ve büyük fırınlardan termik santrallerinin bacalarından toplanmış olan küller karıştırılır. Ve iyice öğütülerek toz haline getirilir. Böylece çimento elde edilmiş olmaktadır.