Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkisi Nedir ?

Aile, çocuk için en değerli varlıktır. Peki, Boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi nedir? Diye sorduklarında sizce aileler ne cevap verir?

Bir çocuğun gözünde ailesi nasıl ise ailenin gözünde de çocuk öyle olmalıdır. Örneğin; anlaşamayacaklarını anlayıp boşanmaya karar vermiş ancak henüz ayrılmamış olan aileler, kendilerine –Boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi nedir?– bu soruyu sormuyorlar mı? Tabi ki hiçbir çocuk annesinin farklı, babasının farklı yerlerde olmasını istemez. Çünkü her çocuğun ailesine ihtiyacı vardır. Biraz düşünelim; Boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi nedir? Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkisi Nedir ? Hiçbir aile hiçbir zaman boşanma kararının doğru olup olmayacağını çocuğuna sormaz. Peki, gerçekten de çocuklarını düşünmezler mi? Bir anne ve babanın boşanma kararı aldığını düşünelim.

Çocuğun yanına gidip de “Biz boşanabilir miyiz?” diyemeyeceğimize göre, Ailenin olabilecekleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir. Boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi nedir? Sorusunu kendilerine yöneltmelidirler. Aile birbirinden kopacağı, anne ve babanın boşanacağı zaman – ki çocuk olacakları tahmin edemeyeceği için- her şey olup bittikten sonra çocuğa gerçek söylendiğinde çocuk büyük bir tereddüt içerisinde kalır. Anne mi? baba mı? Tabi anne ve babanın ayrılmasında özel nedenler – şiddetli geçimsizlik, aldatma, şiddet uygulama, zorla evlenme vb.- olabilir. Bunun karşısında çocuk suçun annede veya babada olduğunu anlayamayacaktır.

Kimin masum olduğunu da bilmeyeceğinden mahkeme çocuğun velayetini kime verir ise çocuk orada kalacaktır. Fakat annesiyle kalsa babasının, babasıyla kalsa annesinin özlemini çekecektir. Bazı çocuklar böyle durumlardan çok etkilenirler. Çevrenizde gördüğünüz annesi babası boşanmış çocuklar hep sessiz, suskun, bir köşeye çekilmiş, bütün sosyal faaliyetlerden uzak kalmaya çalışan çocuklardır. Boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi nedir? İşte budur. Çocuklar hiçbir zaman ailelerinin dağılmasını istemez. Aile dağıldığı zaman ise gerçekten çocuğun psikolojisine ciddi şekilde zararlar verebilir.