Alırken Kazanın

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez cihazı klimalar, insanlar için çok önemlidir. Klimasızdan memnun olmayıp, değiştirmek isteyenler ya da yazın kavurucu ve bunaltıcı sıcağından bıkıp eve klima almak isteyenler, klima tavsiyesi ile klima almalıdır.

1- Klima alırken ve sonrasında kullanırken, avantajlı olmak gerekir. Bu nedenle alım öncesinde servis yetkilileri ile en iyi klima konusunda mutabık olmalısınız. Daha sonra garanti şartları konusunda da rahat olmalısınız.

2-İşin ehli uzman olan servis yetkilileri ile nasıl bir klima almanız gerektiğini konuşmalısınız ve karara bağlamalısınız.

3- Küçük ortama büyük klima, büyük ortama küçük klima uygunsuz olur. Küçük ortam için büyük klima çok enerji harcar ve çok ses yapar. Çok soğutur, çok çalışır ve kapanır. Bu da dengesizliğe neden olur. Tam randıman alamazsınız. Büyük ortama küçük klima ise, boşa çalışır. Ortamı soğutamaz. Bu nedenle büyük ortamlar için salon tipi, küçük ortamlar için split tipi klimalar tercih edilmelidir.

4- EER- Enerji ve Cop Performansı yüksek klima tercih edilmelidir. A enerjilidir. İçten dışa, dıştan içe enerji aktarımı özelliği vardır.

5- Yaz aylarında serinleten klima ve kış aylarında -15 dereceye kadar ısıtan klima istiyorsak, inverter klima tercih edilmelidir. Yarı yarıya enerji tasarrufu sağlamaktadır.

6- Nemli ortamlara özel olarak üretilen nem alma özellikli klima tercih edilmelidir. Dengeli soğutma yanında, sıcak ve nem ortamını ayarlar.

7- Yeni filtreler polen, toz ve alerjik partikülleri temizler. Eski filtreler polen ve toz temizliği yapar. Buna göre seçim yapılmalıdır.

8- Sağlıklı ortam için neo plasma özelliği tercih edilmelidir. Isıtma, soğutma ve hava temizliği için neo plasma özelliği tercih edilmelidir. Elektrikte cimri olan bu tipler, klima tavsiyesi kategorisinde, hava temizliğini seçenler için uygundur. Filtresi yeni nesildir. Eski tip değildir.

9- Hiç ses çıkmasın ve konforlu olsun diyorsanız, inverter klima seçmelisiniz. Gürültüden son derece rahatsız olanlar, klima alırken dikkat edilmesi gerekenler şıkkını değerlendirmelidir.

10- Ortamın sıcaklığına göre çalışan klimalar hem az enerji harcar, hem de sıcaklığı dengeli tutar.

11- Esintiyi sevenler için, doğal rüzgâr esintili otomatik hava yönlendirme özellikli klimaları seçmelidir.

12- Klimanın gece gündüz durmadan çalışmasını istiyorsanız, 24 saat çoklu ortam klima tercih edilmelidir.

13- Çevreye en yararlı klimayı kullanmak istiyorsanız, R 410 A gazlı klimalar tercih edilmelidir.

Bu tavsiyelerle hareket eden kullanıcılar, klima alırken dikkat edilmesi gerekenler meselesini daha iyi tahlil etmelidir. Size en uygun klimayı seçmeniz için, işi bilen kişilerin tavsiyelerine uymanız, başarılı sonuçlar almanız için önemlidir.