Aileler Niçin Modaya Çocuklarını Yönlendirmelidirler

Biliyoruz ki 1.900 yılından günümüze kadar giyim şeklimiz değişim göstermektedir dönüp geriye baktığımızda ”bunları nasıl giymişler” diyenlerde olmuşlardır, ”çok güzel ve çekici kıyafetler” diyenlerde olmuştur kıyafet insanın kişiliğini yansıtmaktadır mesela her rengin bir anlamı ve psikolojik etkileri vardır.

-Kırmızı çekicilik, iştah açıcı, dikkat çekici anlamına gelir günümüzde baktığımızda ise genellikle çikolataların ambalajlarında yiyeceklerin üstünde görüyoruz ve bu bizim iştahımızı açıyor.

-Sarı geçiciliği, sıcakkanlılığı simgeler düşündüğümüz de ise güneşin, taksilerin ve çiçeklerin rengi olduğunu bunların bize bıraktığı etkilerin psikolojik olarak etkilediğini anlıyoruz.

-Mavi özgürlüğü, güvenilirliği ve şefkatin simgesidir, gökyüzünün denizin rengi olduğu için bize özgürlük hissi verir.

-Yeşil gençliği ve yenilenmeyi temsil eder, doğanın, bitkilerin rengidir. Kısacası doğadaki renklerin bizde bıraktığı etkiler giysilerimize yansır kışın renkli giyerken yazın renksiz giyeriz.

Bu renkleri giysilere yansıttığımızda vefat olduğunda ve cenazeye gittiğimizde görmeyiz ki renkli renkli elbiseler görmeyiz onun yerine sade siyah renkler görürüz çünkü siyah rengin psikolojimiz de etkisi katılık, ciddilik ve kasvet vardır bu anlamda baktığımızda dışarıda gezen insanların kişilerin karakterlerini anlamakta pekte zor olmasa gerek.

Düşünelim dışarıdasınız ve karşınızda iki şahıs yürüyor biri renkli giyinmiş ve biri ise sade giyinmiş tahmin etmek gerekirse kişiliklerini anlayabiliriz biri ciddi ise diğeri cana yakın ve konuşkandır bunlarla ilgili birçok deney günümüzde yapılmıştır.

Bu yüzden çocukları modaya yönlendirmek gerekir ki sadece giyimle karakterin anlaşılması değil modayı takip etmekle sorumluluk ve zamanı takip etme gibi bir anlam almış oluyoruz. Bunu çocuklara aktardığımızda tarzlarını ve giyimlerini kendileri belirledikleri için karakterlerinin geliştiğini ve mutlu olduklarını gözlemleriz modaya ayak uydurdukları için sorumluluk sahibi ve hayatlarında etkili bir rol oynayacaktır.